POWr Ecommerce

Thursday, March 25, 2010

What does one year supply for one person look like???

The following retail Cost of a "One-Year Emergency Food Supply" is based on prices as of January 4, 2010. At the beginning of 2008 the retail Cost of the "One-Year Emergency Food Supply" was equal to $1,385 on January 9, 2008.


The total cost of the following one-year emergency food supply increased in price by 15.3% or $212 in twelve-months from January 9, 2008 ($1,385) to January 3, 2009 ($1,597). The total cost of the following one-year emergency food supply increased in price by 6.1% or $97 in twelvemonths from January 3, 2009 ($1,597) to January 4, 2010 ($1,694).

Quantity         Cost
70 Pounds     $42    Long Grain White Rice in 10 or 20 pound Bags
70 Pounds     $24    Whole Wheat Berries or Flour (Not self-rising)
30 Pounds     $14    5 lb. Bag Corn Meal
36 Boxes       $36   16 oz. Box Spaghetti Noodles (Angel Hair or Thin)
36 Boxes       $18     7 oz. Box Macaroni and Cheese
4 Boxes         $13    42 oz. Box Quaker Quick 1 Minute Oats
4 Boxes         $10      5 lb. Box Quaker Quick Grits
4 Boxes         $ 9     32 oz. Box Aunt Jemima Buttermilk Complete Pancake/Waffle Mix
48 Cans         $72     6 oz. Can Bumble Bee Brand Tuna in Oil
24 Cans         $49    12.5 oz. Can Chicken
12 Cans         $32   16 oz. Can Dak Brand Canned Ham
24 Cans         $56    12 oz. Can Spam
24 Cans         $11     5 oz. Can Vienna Sausage
24 Cans         $72    12 oz. Can Roast Beef
48 Cans         $44     15.5 oz. Can Sloppy Joe Mix
48 Cans         $109   24 oz. Can Armour Brand Beef Stew (with Potatoes & Carrots)
48 Cans         $69     15 oz. Can Chili with Beans
96 Cans         $65     15 oz. Can Beans (Assorted Different Varieties)
180 Cans       $140   15 oz. Can Mixed Vegetables (Note: Green Beans have few calories)
12 Boxes       $30      32 oz. Box Instant Potatoes (Add water only preferred)
48 Cans         $60     15 oz. Can Fruit Cocktail
24 Cans         $13       6 oz. Can Tomato Paste
36 Cans         $35     26.5 oz. Can Hunt's or Delmonte Spaghetti Sauce
12 Cans         $9        4 oz. Can Sliced Mushrooms (not pieces)
12 Cans         $14      10.75 oz. Can Cream of Chicken Soup (To eat if you get sick)
12 Boxes       $197      64 oz. Box Powdered Instant Non-fat Dry Milk
24 Cans         $23      12 oz. Can Evaporated Milk
3 Boxes         $15       32 oz. Box Velvetta Brand Cheese (short shelf life)
4 Jars             $38       34 oz. Jar Extra-Virgin Olive Oil
4 Cans           $17        3  lb. Can Crisco Shortening
12 Boxes       $23       1 lb. Box Butter (Shelf Life is short unless Frozen) (No Margarine)
12 Cans         $36      8 oz. Container Hershey's Cocoa Powder
8 Cans           $13      16 oz. Can Hershey's Cocoa Syrup
6 Boxes         $ 6        16 oz. Box Corn Starch
25 Pounds     $15        5 lb. Bag White Granulated Sugar
12 Pounds     $11       1 lb. Box Light Brown or Dark Brown Sugar
12 Pounds     $11       1 lb. Box Confection Sugar
12 Boxes       $17      20 oz. Box Brownie Mix (or Cake Mix)
6 Jars             $9       18 oz. Jar Light Corn Syrup
6 Bottles         $15     36 oz. Bottle Log Cabin Syrup
6 Jars             $42     24 oz. Jar "Sue Bee Brand" Clover Honey
12 Jars           $24     18 oz. Jar Peanut Butter
12 Jars           $13     16 oz. Jar Jelly or Preserves
24 Pkgs.        $12     5/16 oz. Package Hodgson Mill Brand Yeast (Store in Ziplock in Freezer)
12 Cans         $14     10 oz. Can Baking Powder (Store in Ziplock Bag in Refrigerator or Freezer)
12 Boxes       $6       16 oz. Box Baking Soda
6 Bottles        $27     2 oz. Bottle Vanilla Extract
48 Each         $12     Beef Bouillon Cubes
48 Each         $12     Chicken Bouillon Cubes
24 Pounds     $7       4 lb. Box Salt (Morton Brand Canning and Pickling Salt) (Pure Salt)
12 Jars          $12      2.6 oz. Ground Black Pepper (or Whole Peppercorns) (Walmart)
12 Jars          $6        3.12 oz. Onion Powder (Walmart)
2 Jars            $1       0.9 oz. Oregano (Walmart)
2 Jars            $1      2.5 oz. Garlic Powder (Walmart)
2 Jars            $1      2.37 oz. Cinnamon (Walmart)
1 Jar              $1      0.4 oz. Parsley Flakes (Walmart)
1 Jar              $4     1.75 oz. Cayenne Red Pepper
2 Jars             $9     2.62 oz. Cream of Tartar
2 Bottles         $4     15 oz. Bottle Lemon Juice (Short shelf life)
1 Jug              $3     1 Gallon Jug Apple Cider Vinegar
------ ------ ------ ------

Totals = $1,694 One-Year Emergency Food Supply for One Adult

When/if you do actually decide to begin stocking up, you also need to consider where you are going to secure all this stuff.  Not only that, but you also have to consider not keeping you eggs all in one basket...divide you food stock incase your house, shed, or other storage unit gets broken into or destroyed in some manner.

No comments:

Post a Comment